DRAČÍ LODĚ BRNO z.s.

 

Dračí lodě Brno, z.s.

Sídlo: Lelkova 427/16, 637 00 Brno
Identifikační číslo: 05688094
Telefon: 725 606 745
Adresa loděnice: Veslařská 179, Jundrov


  DRAČÍ LODĚ

  V rytmu bubnů se lodě s dvaceti pádlujícími ženami a muži pod vedením kormidelníků řítí do cíle. Na dračích lodích spolu soupeří posádky ve věku od 15 do 80 let ve vyrovnaných soubojích. Kouzlo jízdy na dračích lodích spočívá především v tom, že díky sehrané posádce se skoro patnáctimetrová dvoutunová loď dokáže řítit po vodní ploše jako bájné lodě Vikingů.

  CO JE DRAČÍ LOĎ

  Dračí loď je otevřená kánoe, kterou v přední části zdobí dračí hlava a zadní část dračí ocas. Loď je poháněna silou pádlujících žen a mužů, kteří sedí na lavičce po dvou. Tempo udává bubeník na přídi a loď řídí větrem ošlehaný a znalý kormidelník na zádi.
  Některé prameny udávají, že se dračí lodě objevily již před více než dvěma tisíci let v Číně, jiné však v poslední době zmiňují v souvislosti dračími loděmi starodávné Vikingy, jejichž lodě měly na přídi výraznou dračí hlavu (praotec Torrsen a první lodě na Moravě).

  DRAČÍ LODĚ V BRNĚ

  Brno je městem draka a vůbec nám nevadí, že to byl krokodýl. Nikdo není dokonalý. Ale Brno je ideálním městem pro dračí sport, o čemž svědčí množství závodů v Brně i počet posádek, které se tomuto sportu věnují. A není divu, dračí lodě jsou sportem opravdu pro každého. Nejen, že jsou asi nejvíce kolektivním sportem na světě (20 pádlujících plus bubeník a kormidelník), ale opravdu platí, že pádlovat může skoro každý bez ohledu na svůj věk a předchozí sportovní zkušenost.
  Proto jsou dračí lodě i oblíbeným teambuildingovým sportem, protože jedině sehraná posádka dokáže pohnout více než dvou tunovou lodí (loď sama váží skoro 300 kg, no a zbytek jsou členové posádky).

  DRAČÍ LODĚ BRNO

  Dračí lodě Brno jsou zapsaný spolek, který navazuje na historii posádek AZUMA Dragons a Spinning&Fitness, které patřily a stále patří mezi přední brněnské závodní posádky. Dračí lodě Brno mají svou základnu u řeky Svratky na Veslařské ulici (areál ČVK), kde poskytujeme zázemí nejen sportovním posádkám, ale i firemním a příležitostným zájemcům o tento sport. Naší snahou je přivést k tomu sportu i mládež a juniorské sportovce, proto ve spolupráci se základními a středními školami pořádáme závody Na pohár se jede! Aneb Memoriál Jindry Benetky. Dalšími závody, které pomáháme uspořádat jsou Dlouhé tratě Brno (5 km) v dubnu, Malé dračí lodě na Svratce v květnu, Brněnský festival dračích lodí Brno v červnu, Modrých hroch na dračí lodi také v červnu a Prestige Cup v říjnu. Pro rok 2021 jsou připraveny seriály závodů Dračí liga Brno a Brněnský firemní pohár.
  Již jsme zmínili, že jsou dračí lodě sportem pro každého. Rádi přivítáme nové zájemce o tento sport na naši loděnici, a to nejen jednotlivce, ale i party přátel či kamarádů z práce.

  CO DĚLÁME - TRÉNUJEME

  Bez tréninku by to nešlo. V pondělí a ve středu trénuje závodní tým AZUMA Dragons, vždy od 18 hodin. V úterý přicházejí na loděnici začátečníci, kteří se s tímto sportem chtějí seznámit. Ve čtvrtek trénují od 17 hodin naši junioři.

  CO DĚLÁME - ZÁVODÍME

  Naši snahu v tréninku testujeme na závodech, které se většinou konají o víkendu. Závodíme od ledna (v hale) do října. Naše posádky jsou účastníky souteží pořádaných Českým svazem dračích lodí, kterého jsme členem. Naše týmy patří k české špičce, účastnili jsme se i mistrovtví světa týmů ICF, jsme mistry ČR a pravidelně jsme na „bedně“.

  CO DĚLÁME - ORGANIZUJEME

  Díky vybavení naší loděnice a mnohaletým zkušenostem spoluorganizujeme oblíbené brněnské závody. Od lednového Halového poháru Brno, v dubnu Dlouhé tratě Brno (nejdelšé závod), v květnu Maldé dračí lodě Brno, v červnu Na pohár se jede"¨! - Memoriál Jindry Benetky (školní pohár)a největší závod v Brně - Brněnský festival dračích lodí. K červnu ještě patří Modrý hroch na dračí lodi - benefiční závod. Na pozim končíme sezónu Prestige Cupem - v říjnu.

  Rolovat nahoru